Chci se s vámi podělit o jednu zkušenost, která mně zarazila. Byla jsem v jedné zprávě obviněna z toho, že považuji klasická květinářství za podřadná a že je to politováníhodné. Ráda bych to uvedla na pravou míru:

Nic o podřadnosti jsem nikdy nevypustila z úst. Snažím se svou prací a ve své květinové škole ukazovat, že existují i alternativy. Každý má možnost prezentovat se a tvořit tak, jak chce. Každý jsme jako bytost jedineční a nikdo nám nemůže nařizovat, co a jak máme dělat. Fakt, že klasická velká květinářství „jedou tvrdou komerci a kvantitu“ je také jejich volbou. Je to zkrátka byznys.

Řeč je především o květinářstvích malých. O těch, která neřídí manažer, ale která si tvoří sám majitel, květinář, florista. O klasických českých květinářstvích, která denně potkáváte na ulici. Kopírují se navzájem a nepřemýšlí, jak nalézt svůj vlastní styl a rukopis. Nesnaží se zlepšit kvalitu své prezentace. A netvrdím v žádném případě, že jsou takoví všichni ani nepopírám, že to někteří dělají třeba i s láskou. Zní to možná zle, ale drtivá většina květinek přežívá, přestože a právě proto, že se snaží oslovit a uspokojit každého čímkoliv, za co je ochotek zaplatit.

Úspěch není založen na uspokojení všech, ale na vytvoření jedinečné identity, chcete-li značky, které vdechne duši její autor. A pokud je sám autor beztvarý, ochotný podřídit se většině nebo zkrátka jen přesvědčený, že to jinak nejde, je odsouzen k věčnému soutěžení s konkurencí a k nezdaru.

Já ukazuji všem, kteří hledají jinou cestu, že je možné se i v takovémto oboru specializovat. Prosazuji autentičnost, jedinečnost a odlišnost. Učím své studenty nejen kvalitně ovládat řemeslo, ale i jak se profesionálně a na úrovni prezentovat. Styl tvorby, místo podnikání, zařízení i zboží si vybírá každý dle svého uvážení.

A dokud budou květinky kupovat a prodávat konfekční tuctové zboží, kýče a nevkusné doplňky, budou i nadále působit jako trafiky křížené s tržnicemi.

 

Moje cesta

Já jdu zkrátka jinou cestou. Nechci přeprodávat nádoby z fabrik, ale vytvářet jedinečné originály. Keramickou tvorbu miluji, stejně jako vše, co dělám a ráda své činnosti propojuji.

Moje vize je vytvářet jedinečné limitované autorské série autorských točených nádob, vždy jen pro pár kurzů ročně a tím zvyšovat přidanou hodnotu jednotlivých autorských děl, která si v mé květinové škole vytvoříte a odnesete domů.

Nebojím se být odlišná a mít „svou hlavu“. Jdu si za svým snem, věřím mu a žiju pro něj.

A tohle své nadšení předávám dál.